Dla turysty

Pińczów jest miastem powiatowym, położonym w południowej części województwa świętokrzyskiego nad Nidą, lewym dopływem Wisły. Na południe od niego rozciąga się, dosyć szeroka w tym miejscu, dolina pokryta łąkami, błoniami, oczkami wodnymi z szuwarami i starymi korytami rzeki. Natomiast od północy otaczają miasto niewysokie wzgórza (do 290 m n.p.m.) Garbu Pińczowskiego, z wyraźnie zaznaczoną górą św. Anny (czyli Klasztorną), górą Zamkową (czyli Winicą) i wysuniętą najbardziej na wschód górą Grodzisko.

 

Między rzeką a wzgórzami rozciąga się Pińczów, z dużym prawie kwadratowym, średniowiecznym rynkiem w środku. Z jego rogów wybiegają po dwie ulice, cztery z nich są kierufkowymi do Kielc, Buska, Krakowa i Jędrzejowa.

Zabytki

Dawny zespół klasztorny oo. paulinów, znajduje się na rogu Rynku. Opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz z swym bratem Janem Głowaczem. W 1550 r. w okresie reformacji, Mikołaj Oleśnicki wygnał zakonników z miasta, a klasztor przekształcił w zbór kalwiński. W 1551 r. powstało tu gimnazjum protestanckie znane później w całej Polsce. Wyrokiem Trybunału Koronnego paulinom przywrócono zajęty przez Oleśnickiego majątek. Mnisi wrócili do Pińczowa w 1586 r. W 1819 r. klasztor uległ kasacji, a jego majątek przeszedł na własność rządu Królestwa Polskiego. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty. Świątynia połączona jest przewiązką z dawnym budynkiem klasztornym, który powstał w XVII w. Do wnętrza budynku klasztornego prowadzi portal zwieńczony trójkątnym przyczółkiem z herbem Dębno Oleśnickiego. W północnym skrzydle budynku znajduje się zegar słoneczny z 1723 r. Współcześnie w budynku mają swoją siedzibę: Muzeum Regionalne, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie.

Pierwotny kościół ufundował w 1587 r. biskup krakowski Piotr Myszkowski. Jego bratanek Zygmunt w 1605 r. sprowadził do Pińczowa zakon reformatów. Po interwencji niechętnego reformatom zakonu bernardynów zostali oni zmuszeni do opuszczenia Mirowa. Powrócili tu w 1683 r. W międzyczasie w 1619 r. ukończono budowę kościoła. W latach 1910-1928 mieścił się tu szpital miejski. W 1928 r. klasztor reaktywowano. Klasztorny kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą jednonawową. Wzniesiono go w stylu późnorenesansowym. Do nawy z obydwu stron dobudowane są kwadratowe kaplice przykryte kopułami z latarnią. Północna kaplica nosi wezwanie św. Jana Nepomucena, południowa Pana Jezusa. Na fasadzie zachodniej umieszczony jest herb fundatorów Jastrzębiec. Prezbiterium posiada sklepienie kolebkowe z lunetami. Barokowy ołtarz główny pochodzi z 2. poł. XVII w. Za ołtarzem znajduje się oratorium zakonne. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII w. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się uznawany za cudowny obraz Matki Boskiej Mirowskiej. Pochodzi on z 2. poł. XVII w. Według tradycji miał go przywieźć z Rzymu margrabia Zygmunt Myszkowski. Na budynek klasztorny składają się trzy skrzydła połączone krużgankami. Wybudowano go w latach 1686-1706.

Kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 r.

 

Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w. Obecnie mieści się tu oddział Archiwum Państwowego w Kielcach. Do wnętrza prowadzi ozdobiony łacińską sentencją portal.

Pałac Wielopolskich z 1789 r. Wzniesiony prawdopodobnie według projektu Franciszka Naxa. Jest to budynek piętrowy . Jego fasadę przyozdabiają wykonane w stiuku płaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii. Na fasadzie znajduje się także herb Franciszka Wielopolskiego.

Pawilon ogrodowy w kształcie baszty z XVI w. wybudowany przez Santi Gucciego. Znajduje się w parku nieopodal pałacu Wielopolskich. Wzniesiono go na planie pięcioboku. Na nadporożu górnego portalu umieszczony jest herb Jastrzębiec rodu Myszkowskich.

Pozostałości zamku z XIII w., przebudowanego w XVI w. według projektu Santi Gucciego. Zamek został rozebrany na przełomie XVIII i XIX w.

Cmentarz parafialny na którym znajdują się nagrobki z początku XIX w. Na wschód od cmentarza parafialnego ulokowany jest cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Budynek z przełomu XVIII i XIX w. na al. Piłsudskiego. Jego fronton przyozdobiony jest portalem z herbem Jastrzębiec pochodzącym z rozebranego zamku.

Synagoga Stara, wybudowana w latach 1594-1609. Jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.

Ciuchcia Expres Ponidzie - atrakcja turystyczna, do Pińczowa dotarła w latach 20 XX wieku, łączyła Pińczów m.in. z Hajdaszkiem (dalej Jędrzejowiem i Szczucinem) i Kocmyrzowem. Obecnie czynna na trasie do Umianowic i dalej do Jędrzejowa lub Hajdaszka, szlak do Wiślicy jest nieprzejezdny, ale w planach uruchomienie początkowo na odcinku Pińczów - Młodzawy.


Noclegi:

 

Hotel Nad Starą Nidą

28-400 Pińczów, ul. Armii Ludowej 4
tel. 41 357-24-40
tel. kom. 791-601-187
e-mail: info@hotelnsn.pl
www.hotelnadstaranida.pl


Opis:
Hotel Nad Starą Nidą posiada 22 przestronnych, elegancko urządzonych pokoi.
Do dyspozycji gości:
18 pokoi 2-osobowych
2 pokoje 3-osobowe
2 apartamenty z oddzielną sypialnią.Wszystkie pokoje są wyposażone w telewizor, telefon i łącze internetowe.

Cennik (ze strony www.hotelnadstaranida.pl):

pokój jednoosobowy - 110 zł
pokój dwuosobowy - 130 zł
pokój trzyosobowy - 160 zł
apartament - 220 zł

W cenie pokoi parking, śniadanie.

Hotel dysponuje również restauracją i trzema nowoczesnymi, klimatyzowanymi salami konferencyjnymi z profesjonalnym wyposażeniem.

 


Gospodarstwo Agroturystyczne

Telefon: 041 357-91-48
Adres: Młodzawy Duże 47A, 28-400 Pińczów
Opis:
W obiekcie: salon z kominkiem w stylu myśliwskim, kuchnia z wyposażeniem, altanka, grill ogrodowy, plac zabaw, boisko do siatkówki, oczko wodne, staw rybny, parking zamykany. Możliwość jazdy konnej, przejażdżki bryczką, kuligu, ogniska. Dostępne 2 oraz 3 ? osobowe pokoje. W pokoju radio, w niektórych pokojach TV.
 

 


Gospodarstwo agroturystyczne Biała Zagroda

Telefon: 041 357-92-71, kom. 0692-345-935
Adres: Młodzawy Duże 70, 28-400 Pińczów
Opis:
Gospodarstwo agroturystyczne Biała Zagroda położone jest na terenie parku krajobrazowego, 6 km od Pińczowa. Gospodarstwo dysponuje 5 dwuosobowymi pokojami. Gospodarze polecają całodzienne wyżywienie z produktów z własnego gospodarstwa. Polecane atrakcje: wycieczki rowerowe, wędkowanie, gra w piłkę i tenis, grill
 

 


Gospodarstwo agroturystyczne Nad Nidą

Telefon: 692 971 496
Adres:Krzyżanowice Średnie 39a, 28-400 Pińczów
Opis:
Gospodarstwo posiada certyfikat turystyki rekreacyjnej. Do dyspozycji gości pokoje 4, 3 i 2-osobowe, osobna łazienka dla gości, całodzienne wyżywienie (zdrowa żywność, kuchnia wegetariańska na życzenie), Polecane atrakcje: duży ogród, sad, miejsce do gier i grillowania, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wyroby z koziego mleka, przetwory z owoców i warzyw.
 

 


Gospodarstwo agroturystyczne Moniki i Rafała Stolarskich

Telefon: 041 357 92 63
Adres:Młodzawy Duże 23, 28-400 Pińczów
Opis:
Gospodarstwo ekologiczne dysponuje trzema pokojami 2 i 3 - osobowymi, kuchnią i jadalnią, osobną łazienką oraz osobnym wejściem dla gości. Gospodyni oferuje gościom zdrowe i smaczne, całodzienne posiłki z produktów ekologicznych własnego gospodarstwa. Specjalnością kuchni są ciasta pieczone przez gospodynię oraz pierogi z serem, mięsem, Kluski Śląskie, sery żółte i serki topione oraz inne smakołyki. Polecane atrakcje: grill, plac zabaw, bryczki, staw rybny, zimą kuligi.
 


 

Gospodarstwo agroturystyczne Marzena i Tomasz Naporowie
Telefon: 661-833-574
Adres:Skowronno Górne 32, 28-400 Pińczów
www.wdolinienidy.wczasywpolsce.pl
Opis:
Gospodarstwo położone na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Rajd dla fotografów, wędkarzy, grzybiarzy i miłośników przyrody. Cisza, spokój i świeże powietrze to główne atuty naszego gospodarstwa. Oferujemy:
- żywność ekologiczną
- potrawy regionalne
- miejsce do grilowania z altanką i kominem
- wieżyczki obserwacyjne
- 4 nowe rowery
- ogrodzony plac zabaw
- nowo wyposażone pokoje (2 x 2-osobowy, 1x4-osobowy), łazienka tylko dla gości, aneks kuchenny, salon z telewizorem
Cena za nocleg 23 zł, cena z wyżywieniem 55 zł 


Camping "Loch Ness"

Telefon: 0 604 147 334
Adres: Gacki, 28-400 Pińczów
 www.campinglochness.blog.onet.pl
Opis:
Znajdziecie tam Państwo doskonałe warunki do wypoczynku rodzinnego. Loch Ness to oaza ciszy i spokoju. Amatorzy nurkowania znajdą tutaj doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Duża głębokość i przejrzystość wody stawia zbiorniki w Gackach w ścisłej czołówce najatrakcyjniejszych wód w regionie a zawartość w wodzie siarki zachęca do intensywnego korzystania i redukcji zaburzeń reumatycznych.
 


Agroturystyka Pod Bociankiem

Skowronno Górne 31

28-400 Pińczów

Gospodarstwo położone jest w cichej i spokojnej miejscowości Skowronno Górne na terenie Niecki Nadnidziańskiej. 

Dla Gości oferujemy całe piętro z wyposażeniem oraz rowery, altanę, grill i plac zabaw dla dzieci. Latem możliwość wędkowania i kąpieli w rzece Nidzie, a jesienią grzybobranie i w pobliskich lasach.

Do dyspozycji gości boisko do gry w siatkę, w kosza, bramki do gry w piłkę nożną. 

Posiadamy pokój 2-osobowy, 3-osobowy, 4 osobowy.

Akceptacja zwierząt, kącik biznesowy (Internet i ksero).

Zapraszamy przez cały rok. Barbara i Wiesław tel. 607351207

 


Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy ZACISZE

Telefon: 041 357-18-82; kom. 0604 19 00 79
Adres: Krzyżanowice 13
Opis:
Obiekt położony bezpośrednio nad Nidą w podworskim parku. Parterowy, nowocześnie wyposażony budynek dysponuje 34 miejscami w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych oraz dwoma apartamentami. Pokoje wyposażone są w telefony, kolorowe telewizory, łazienki z natryskami. Istnieje również możliwość skorzystania z sauny. Jeden pokój 2-osobowy przystosowany jest do pobytu osób niepełnosprawnych. Ceny do negocjacji.
 

 


Aeroklub Regionalny w Pińczowie

www.arp.pinczow.com
Telefon. 668-409-128
Adres: ul. Legionistów 26 A
Opis:
Położony nad zalewem czynny tylko w okresie letnim. Dysponuje bazą noclegową dla potrzeb szkoleniowych (szkolenia na paralotniach, motolotniach, za holem, loty rekreacyjne).
 

 


Gospodarstwo agroturystyczne

Telefon: 605 441 829
Adres:Chrabków 11, 28-400 Pińczów
Opis:
Ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne położone na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji turystów 3 pokoje 2,3,4- osobowe z balkonami i dużym tarasem widokowym na las i staw. Gospodarze polecają całodzienne wyżywienie ekologiczną żywnością. Polecane atrakcje: grill, ogniska, wędkowanie, grzybobranie, wycieczki do Buska Zdroju, przejażdżki rowerowe.

 


Pokoje Gościnne Marianna

Telefon: 066 258-96-94
Adres: Podemłynie 18, 28-400 Pińczów
Opis:
Dostępne pokoje 2,3,4 ? osobowe. Ogólnodostępne łazienki.

Ar - TUR. Centrum Rezerwacji Noclegów i Imprez Turystycznych.


 
PIŃCZÓW
tel. 604147334
e-mail infoartur@op.pl
www.rezerwacjaurlopu.pl

Hotele, pensjonaty, agro - kwatery, campingi, muzea, wystawy, imprezy rekreacyjne.
Firma  Ar - TUR zajmuje się zakwaterowaniem turystów na Ponidziu.
Współpracuje z przedsiębiorcami branży turystycznej.
Propaguje, rozwija aktywny wypoczynek mieszkańców Ponidzia.

SPŁYWY KAJAKOWE PO NIDZIE


http://www.pinczow.com.pl/download/9031267430793240.jpg
Pińczów
e- mail  kajakiemponidzie@op.pl
www.kajakiemponidzie.blog.onet.pl
kontakt  504 210 972

Spływy kajakowe po Nidzie.  Jednodniowe i  wielodniowe spływy kajakowe po Nidzie.  Transport, możliwość  pełnego wyżywienia , biesiady końcowe /grill,  ognisko, pieczony prosiak i inne /. Nocleg  na polach biwakowych, campingowych, agro - kwaterach. Imprezy dla firm i osób indywidualnych. Rezerwacja imprezy minimum  7 wcześniej.  Zapraszamy od maja do października. Zobacz więcej na naszej stronie www.kajakiemponidzie.blog.onet.pl

  Odwiedź serce Ponidzia  błękitną wstęgą opasane

Gastronomia:

Restauracja "KWADRANS"
Telefon: 041 357-38-93
Adres: Plac Wolności 4, 28-400 Pińczów

 

 

Pizzeria "PIWNICZKA"
Telefon: 041 357-30-44
Adres: Legionistów 20, 28-400 Pińczów

 

 

Restauracja "TAWERNA"
Telefon: 041 357-41-00
Adres: Piłsudskiego 8, 28-400 Pińczów

 

Pizzeria "MAX"
Telefon: 501 289 507
Adres: Sikorskiego 2h, 28-400 Pińczów
Pizzeria "Laguna"
Telefon: 500 899 252
Adres: Pałęki 24, 28-400 Pińczów

 

Restauracja "Hamer Lunch"
Telefon: 41 357 7717
Adres: Kościuszki 1, 28-400 Pińczów

 

Organizacja wycieczek, przewodnicy

Firma Turystyczna "Sroka Travel" Ryszard Sroka
ul. Generała Sikorskiego 10/16 28-400 Pińczów
tel, fax (041) 357 45 89
www.srokatravel.pl

W ofercie:
- obsługa wycieczek, wczasów kolonii, zimowisk
- wynajem autokarów
- usługi przewodnickie i pilotażowe

 
Ostatnia modyfikacja:2016-09-13, 12:33:40